Společně pomáháme ohroženým rodinám na Berounsku
Věnujeme se rodinám dětí nacházejících se v obtížné životní situaci. Cílem je předejít nebo alespoň omezit riziko ohrožení vývoje dítěte a jeho začlenění do společnosti. Veškeré aktivity v této oblasti realizujeme ve spolupráci s orgánem SPOD v Berouně. Aktivity vztahující se k dětem ohroženým dle § 6 zákona o SPOD jsou zahrnuty do individuálního plánování ochrany dítěte (IPOD).
Naším cílem je snížení rizik dopadu obtížné životní situace na ohrožené děti. Zároveň chceme pomoci řešit problém sociálně slabších rodin, které finančně nedosáhnou na placené psychoterapeutické služby.
Našimi klienty jsou:
- Ohrožené děti podle §6 zákona 359/1999 Sb., o sociálně právní ochraně dětí ve znění pozdějších předpisů. U těchto dětí OSPOD poradenství a terapie v organizaci RC Slunečnice přímo zahrnuje do individuálního plánování ochrany dítěte (IPOD).
V tomto případě se jedná o úzkou spolupráci s rodinou a dítětem formou terapeutické skupiny či individuální práce. Formu práce s klientem zvolí dle uvážení poradce, který s rodinou začal pracovat.
Nejčastěji se jedná o děti, které se sebepoškozují a jsou ve věku 11-15 let.
- Rodiny s dětmi v rovině prevence. Jedná se zejména o rodiny, které jsou v rozvodové péči či po rozvodové péči, kde sociální pracovnice OSPODu v Berouně vidí problémy s komunikací a narušenými vztahy v rodině. Nutnou podmínkou této terapeutické práce je v tomto případě motivace účastníků narušené vztahy obnovit.
Jedná se o cílenou práci s rodinou v rámci prevence – problémy s komunikací, narušené vztahy v rodině, nastavení pravidel v rámci nového uspořádání péče o děti, porozumění vývoji dítěte a jeho potřebám.
- Děti, které se nechtějí stýkat s druhým rodičem a není výjimkou, že druhého rodiče třeba i rok nevidí, nevolají si apod., ačkoliv druhý rodič o dítě zájem jeví.
Práce se soustředí na dítě i rodiče. Všichni účastníci se učí vzájemné komunikaci. Často nejde o řešení toho, co bylo, ale spíše o to, aby rodič a dítě dostali možnost znovuobnovit komunikaci, být schopni se chvíli vidět, pozdravit, promluvit si o tématech, které dítě baví apod
- Terapeutické skupiny pro děti 11-19 let. Skupina dětí se schází pravidelně 1x 14 dni v prostorách RC Slunečnice. Skupina je nastavená jako otevřená, tj. během roku mohou přistupovat děti, pokud je ve skupině místo. Zájemci se před přijetím do skupiny zúčastňují úvodního rozhovoru, který je nutný ke zvážení indikace psychoterapeutické skupiny. U nezletilých klientů je nutné, aby se úvodního rozhovoru účastnil také zákonný zástupce.
Skupina vytváří pro účastníky bezpečné místo, ve kterém si jedinec může osvojit reakce a chování, kterých v běžném životě z různých důvodů není schopen. Skupinová dynamika je podle všech dostupných výzkumů proces, který, pokud je veden dostatečně citlivě, má výrazný léčebný efekt. Klient obvykle nachází zklidnění a úlevu z prožitku, že není sám, kdo má nějaký problém a zažívá podporu skupiny při probírání svých potřeb, přání a pocitů. Členům skupiny je poskytován prostor k učení nových vzorců chování i prožívání.
Hlavní koordinátor projektu: Mgr. Martina Kykalová
Tým poradců a terapeutů: Mgr. Eva Hobzová, Mgr. Martina Kykalová, Mgr. Jana Londinová, Mgr. Tereza Mužíková, Mgr. Jana Nováková, Mgr. Jana Petrovičová, Mgr. Ivana Veselá
Pokud se klient domnívá, že by mohl být zařazen do projektu, může se spojit s koordinátorkou projektu formou emailové komunikace: martina.kykalova@rcslunecnice.cz. Případně se může rovnou obrátit na příslušnou sociální pracovnici OSPOD Beroun.
V případě, že klient naplňuje podmínky projektu, jsou všechny proklientské aktivity, ať už se jedná o poradenství, terapie či mediace, poskytovány zdarma.
Projekt je financován díky finančním prostředkům z MPSV a dotací města Beroun a Nadace Tipsport.